Mesleki yaşamımın son 20 yılında burunla ilgili sayısız prestijli toplantıya katıldım.  İlk yıllarda kendimi geliştirmek için katılımcı olarak katıldığım ve hayranlıkla döndüğüm birçok toplantıya artık konuşmacı olarak katılıyorum. Ancak yine de "Tamam, ben artık her şeyi biliyorum" demiyorum. Mesleğin başında olan genç arkadaşlarım bilmeliler ki gelişmenin ve öğrenmenin biteceği bir yer yok. New York Cutting Edge toplantısı da yine yenilenerek döndüğüm toplantılardan biri oldu. İş sadece iş değildir.  Senin kim olduğundur. Mesleğine saygısı olan herkese önerim  yürüdüğümüz yolda bir varış noktasının olmadığını unutmayalım.


During the last 20 years of my professional life, I have attended numerous prestigious meetings on the nose. I now participate as a speaker in many meetings that I have attended as a participant and returned with admiration in the first years. But I still do not say, “Okay, I now know everything.”

My young colleagues at the beginning of their professional life should know that there is no end to development and learning. The New York Cutting Edge was, once again, one of those refreshing meetings I returned from. Business is not just business. It is who you are. My advice to anyone who respects their profession is that we should not forget that there is no point of destination on the way we walk.

NAMIK ERGİN