Hepimizin yaptığı gibi önümüzdeki günleri planlarken arkama bakıyorum. Koşuşturmalar arasında, mesleki açıdan verimli ve heyecanlı, toplumsal açıdan zor geçen bir yılı arkamızda bıraktık. 2016'nın ilk aylarında, yıllardır düzenlediğimiz Burun Okulu'nu Rhinoplasty School adıyla uluslararası düzeye taşımak, bizi en çok tatmin eden işlerimizden oldu. Çünkü insan başkalarıyla kendini kıyaslamak yerine, bulunduğu çizgiyi aşmak için çaba gösterdiğinde gerçek başarıya ulaşıyor. Tabi hepinizin bildiği gibi ülkemizde birçok terör eylemi yaşandı 2016'da. Toplantı zamanının bu terör eylemlerinin yaşandığı günlere rastlamasına rağmen plan ve programımdan vazgeçmedim. Hiçbir bilgiyi kendime saklamayıp, tecrübelerimi meslektaşlarımla paylaşma isteğinden doğmuş bu organizasyon, iki gün devam eden canlı cerrahilerin sonunda başarıyla tamamlandı. Ve sonuç son derece memnuniyet vericiydi. Hemen arkasından Rio de Janeiro, Londra ve New York gibi kentlerde yapılan diğer uluslararası toplantılar geldi. Kimine konuşmacı kimine katılımcı olarak gittiğim toplantılardan da bildiklerimin üzerine yenilerini katıp, gelişerek döndüm. Bu arada ülkemizde yapılan, değerli meslektaşlarımın organize ettiği birçok toplantıya da sunumlarımla katılıp özellikle genç arkadaşlarıma feyz olmaya çalıştım. Bu yoğun toplantı trafiği ve rutinde devam eden ameliyat programı yanında, biraz olsun nefes almak ve zihnimi dinlendirmek için anlık çektiğim fotoğraflarımı yayınlamaya devam ettim. Burun ve yüz hastalıkları ve bu hastalıklarda uygulanan cerrahi yöntemleri içeren mesleki kitapta, Rhinoplasty hakkında yazdığım bölümlerin yayınlanması da güzel bir süpriz oldu benim için. 2016'nın son programı olarak Rhinoplasty School'un ulusal ayağını İzmir Çiğli Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirdik. Genç meslektaşlarımın ilgisi ve öğrenme arzusu her zamanki gibi, ülkemizde bulunan tıp fakültelerinde daha fazla toplantı yapma isteği uyandırdı. 2017'de beni birçok ulusal ve uluslararası toplantı, ameliyatlar, yürünecek yollar, gidilip görmeye değer yaşanmışlıklar ve tanık olup fotoğraflayacağım başka başka hayatlar bekliyor. Yeni yıl hepimiz için; yeni projeler üretmek, sevmek ve sevilmek adına umut dolu olsun..


As we all do, I look back when planning the upcoming days. We have left behind a year productive, avocationally exciting yet socially challenging. In the first months of 2016, one of our most satisfying work was to carry the Burun Okulu, which we have been organizing for many years, to international platforms under the name of Rhinoplasty School. Because people reach real success when they strive to overcome what they have achieved, instead of comparing themselves with others. Of course, as you all know, there have been many acts of terrorism in our country in 2016. I did not give up my plans and schedule in spite of the fact that these acts of terrorism had happened at the time of our meetings. This organization, born from the desire to never keep any knowledge for and share it with my colleagues, was successfully completed at the end of two days that involved live surgery sessions. And the result was rather pleasing. Immediately afterwards, next were other international conferences held in cities such as Rio de Janeiro, London and New York. From these meetings, some of which I attended as a speaker and as a participant, I returned with innovations that enhanced my knowledge.

 

In the meantime, I participated in many meetings at home organized by our respected colleagues and I tried to be especially good friends with my presentations. Along with this busy meeting traffic and ongoing surgery programs on my routine, I continued to publish my snapshot photos to breathe a little and rest my mind. It was a nice surprise for me to witness that the sections I wrote about Rhinoplasty were published in an occupational book, which includes nose and face diseases and surgical methods applied to them. As a finishing organisation of 2016, we carried out the national part of Rhinoplasty School in İzmir Çiğli State Hospital. The interest of my young colleagues and their desire for learning prompted me, just as they have always done, to hold more meetings in the medical faculties of our country. In 2017, there are many national and international meetings, surgeries, paths to walk, experiences worth seeing and other lives waiting for me to witness and photograph. May the new year be, for all of us, full of hope to produce new projects, love and be loved.

NAMIK ERGİN