SONBAHAR

Her insanın kendisini iyi hissettiği bir mevsim vardır. Bilime bir karakter yakıştırmakta zorlansak da bence bilimin de en üretken olduğu mevsim sonbahardır. Eylül, ekim, kasım ayları yani. Kongre ve kursların daha yoğun olduğu aylar. Benim için de oldukça yoğun geçecek olan bu dönemde haftasonu program takvimim çoktan doldu. Toplantılarımın çoğu İstanbul dışında, bu yüzden sonbahar biraz da seyahat mevsimi olacak benim için. Geçtiğimiz hafta sonu Londra’da “Burun Ucu Şekillendirme” başlıklı bir panele katıldım. Beş farklı Avrupa şehrinden gelen panelistlerle deneyimlerimizi paylaştık. Ben ameliyatlarımda burun ucu şekillendirirken dome division denilen farklı bir teknik kullanıyorum. Panelist ve dinleyicilerin sunuma yönelik ilgisi oldukça yüksekti, panel sonunda birçok soru aldım Sanırım kullandığım teknik onlara farklı geldi. Sunumun onlar üzerinde etkili olduğunu hissettim. Gelen sorulardan bir tanesi de bu tekniği neden yayın haline getirmediğimdi.

Neyse ki onlara verecek cevabım hazırdı: “Yayın yolda, geliyor”

Evet tüm projeler devam ederken bu ay sonu yurt dışında yayınlanacak bir dergiye göndermek için son halini vermeye çalıştığımız yayın için az bir zaman kaldı. Avrupalılar her şeyi kayıt altında tutmayı, bilimsel yayın yapmayı severler. Ben dahil biz Türkler bu konuda pek iyi değiliz. Zor işlerin üstesinden geliriz ama yaptıklarımızı bilimsel ortamlarda yayınlamak için ugraş vermeyiz. Bu tür bir eleştiriye sevindirici bir cevapla karşılık vermek bile motive edici oldu benim için. Londra’da aldığım övgü ve taktirler sayesinde döndüğüm gibi çalışmayı hızlandırdım. Son zamanlardaki yoğunluğumu bu yayına borçluyum.

Bu arada Londra’da gastronomik açıdan da farklı deneyimler yaşadım. Öncelikle bir kahvesever olarak Londra 3. nesil kahvecileri beni tatmin etti. Ancak sevinerek söylemeliyim ki sağlık alanında olduğu gibi kahve konusunda da ülkemiz çok iyi. Özellikle İstanbul. Bizdeki üçüncü nesil kahveciler Londra ile başa baş rekabet eder bence. Fakat pizza konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. İtalya’nın birçok şehrinde, nam salmış pizzacıları da denememe rağmen ömrümde yediğim en güzel pizzayı Covent Garden’da Monmouth Street’e yakın Homeslice’da yedim.

Meraklısına önerilir:)