SONBAHAR

Her insanın kendisini iyi hissettiği bir mevsim vardır. Bilime bir karakter yakıştırmakta zorlansak da bence bilimin de en üretken olduğu mevsim sonbahardır. Eylül, ekim, kasım ayları yani. Kongre ve kursların daha yoğun olduğu aylar. Benim için de oldukça yoğun geçecek olan bu dönemde haftasonu program takvimim çoktan doldu. Toplantılarımın çoğu İstanbul dışında, bu yüzden sonbahar biraz da seyahat mevsimi olacak benim için. Geçtiğimiz hafta sonu Londra’da “Burun Ucu Şekillendirme” başlıklı bir panele katıldım. Beş farklı Avrupa şehrinden gelen panelistlerle deneyimlerimizi paylaştık. Ben ameliyatlarımda burun ucu şekillendirirken dome division denilen farklı bir teknik kullanıyorum. Panelist ve dinleyicilerin sunuma yönelik ilgisi oldukça yüksekti, panel sonunda birçok soru aldım Sanırım kullandığım teknik onlara farklı geldi. Sunumun onlar üzerinde etkili olduğunu hissettim. Gelen sorulardan bir tanesi de bu tekniği neden yayın haline getirmediğimdi.

Neyse ki onlara verecek cevabım hazırdı: “Yayın yolda, geliyor”

Evet tüm projeler devam ederken bu ay sonu yurt dışında yayınlanacak bir dergiye göndermek için son halini vermeye çalıştığımız yayın için az bir zaman kaldı. Avrupalılar her şeyi kayıt altında tutmayı, bilimsel yayın yapmayı severler. Ben dahil biz Türkler bu konuda pek iyi değiliz. Zor işlerin üstesinden geliriz ama yaptıklarımızı bilimsel ortamlarda yayınlamak için ugraş vermeyiz. Bu tür bir eleştiriye sevindirici bir cevapla karşılık vermek bile motive edici oldu benim için. Londra’da aldığım övgü ve taktirler sayesinde döndüğüm gibi çalışmayı hızlandırdım. Son zamanlardaki yoğunluğumu bu yayına borçluyum.

Bu arada Londra’da gastronomik açıdan da farklı deneyimler yaşadım. Öncelikle bir kahvesever olarak Londra 3. nesil kahvecileri beni tatmin etti. Ancak sevinerek söylemeliyim ki sağlık alanında olduğu gibi kahve konusunda da ülkemiz çok iyi. Özellikle İstanbul. Bizdeki üçüncü nesil kahveciler Londra ile başa baş rekabet eder bence. Fakat pizza konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. İtalya’nın birçok şehrinde, nam salmış pizzacıları da denememe rağmen ömrümde yediğim en güzel pizzayı Covent Garden’da Monmouth Street’e yakın Homeslice’da yedim.

Meraklısına önerilir:)


Every person has a season, in which he or she feels good. Even if we can hardly associate a character with science, I think that the season in which science is most productive is autumn. September, October, November, I mean. These are the months when Congress and courses are more intensively held. Throughout this period, where I am going to have a full plate, my weekend schedule is already full. Most of the meetings are outside of Istanbul, so, this autumn is going to a season of travel for me. In the past weekend, we joined a panel called "Nose Tip Reshaping" in London. We shared our experiences with the panellists from five different European cities. I am using a different technique called “dome division” for nose-reshaping surgeries. The interest of the panellists and listeners was quite high and I received many questions at the end of the panel. I suppose the technique I use sounded different to them. I felt that the presentation was effective on them. One of the incoming questions was about why I have not made this technique into a publication.

Fortunately, I was ready to give them the answer: "My publication is on its way."

Yes, while all the projects are ongoing, there is little time left for us to finalize a publication for an issue of a magazine to be published abroad this month. Europeans love to keep everything in the record and release scientific publications. We Turks, including myself, are not very good in this regard. We can tackle challenges but we do not make a bid for publishing what we do in the scientific environment. It was motivating for me to respond to such a criticism with a joyful answer. Thanks to the praise and admiration I got from London, I accelerated my work as I returned. I owe this intensity these days to this publication.

Meanwhile, I experienced unique gastronomic experiences in London as well. First of all, as a coffee lover, London's third wave coffee shops satisfied me much. However, I should exultingly say that our country is very good at coffee as it is in the field of health. Especially Istanbul…

 

I think the third wave coffee makers in our country can compete head-to-head with those in London. But I can not say the same about pizza. Although I have tried famous pizza makers in many cities of Italy, I have tasted the best pizza of my life at Homeslice near Monmouth Street in Covent Garden.

Recommended for the interested :)

NAMIK ERGİN